סרטן העצם

? לשם מה יש לנו עצמות
? מהו סרטן
? מהו סרטן העצם
? מה הם הסימפטומים של סרטן העצם
? כיצד מאבחנים סרטן העצם
? כיצד מטפלים בסרטן העצם
? מה הן תופעות הלוואי של הטיפולים בסרטן העצם
? לשם מה יש לנו עצמות

206 העצמות שנמצאות בגופנו משמשות מספר מטרות. הן תומכות ומגינות על האיברים הפנימיים של הגוף. למשל, עצמות הגולגולת מגינות על המוח והצלעות מגינות על הריאות. השרירים שעוטפים את העצמות מסייעים לפעילות הגוף. מוח העצמות, החומר הרך הספוגי שנמצא במרכזן של עצמות רבות, מייצר ומאחסן תאי דם.

? מהו סרטן

סרטן היא קבוצה של מחלות. קיימים למעלה מ100- סוגי סרטן, אך יש לכולן מאפיין משותף: התאים המעורבים הופכים לבלתי נורמליים. תאים לא תקינים אלה גדלים והורסים את רקמות הגוף הבריאות. הם גם יכולים להתפשט למקומות אחרים בגוף.
תאים בריאים שמרכיבים את רקמות הגוף, הם גדלים, מתחלקים, ומחליפים את התאים הזקנים באופן מורכב ומסודר. תהליך זה של חידוש התאים מסייע לשמירה על בריאות הגוף. במצב בו התאים מאבדים את יכולתם לפקח על קצב הגידול שלהם נוצרת רקמה שנקראת גידול. הגידול יכול להיות שפיר או ממאיר.
גידול שפיר אינו סרטן. בדרך הגידול השפיר אינו מתפשט לאברי גוף אחרים ורק לעיתים רחוקות הוא מהווה סיכון חיים. בדרך כלל ניתן להסיר גידולים שפירים. למרות שלעיתים גידולים שפירים בעצם חוזרים וגדלים, בדרך כלל ניתן להסירם בניתוח נוסף.
גידולים ממאירים הם גידולים סרטניים. הם יכולים לחדור ולהרוס רקמות סמוכות. חלק של גידול ממאיר יכול גם להינתק מהגידול המקורי ולחדור לזרם הדם. זוהי גם הדרך בה מתפשט סרטן העצם לחלקי גוף אחרים ויוצר גרורות.

? מהו סרטן העצם

תהליך ממאיר שתחילתו בעצם נקרא סרטן ראשוני של העצמות. הוא שכיח יותר בעצמות הזרוע והרגליים, אבל יכול להופיע בכל עצם בגוף. המחלה שכיחה יותר בקרב ילדים ומתבגרים מאחר בקרב מבוגרים וקשישים.
גידול סרטני ראשוני בעצם נקרא סרקומה. קיימים מספר סוגים של סרקומות. כל אחד מהם מתחיל בחלק אחר של רקמת העצם. הגידולים הנפוצים ביותר הם: אוסטאוסרקומה (
OSTEOSARCONA) , סרקומה ע"ש יואינג (ewing’s sarcoma) וכונדרוסרקומה (CHONDROSARCOMA).
סרקומה ע"ש יואינג בדרך כלל מתגלה אצל אנשים בגיל 15-25. היא פוגעת בדרך כלל בחלק המרכזי של עצמות גדולות. כמו עצם הירך והעצמות הארוכות בירך ובזרוע. היא עלולה להופיע גם בצלעות.
כונדרוסרקומה שכיחה בדרך כלל אצל מבוגרים. זהו סוג של סרטן שפוגע בסחוסים שסביב למפרקים.
סוגים אחרים של סרטן העצם הם נדירים יותר ופוגעים בעיקר באנשים מעל גיל 30.
סרטן שמתחיל בעצמות הוא נדיר. מצד שני, סוגי סרטן אחרים שולחים גרורות אל העצם. כאשר יש גרורה של גידול ראשוני בעצם, המחלה אינה נקראת סרטן העצם. כל סוג של סרטן נקרא על שם מקום הגידול הראשוני. מחלת סרטן מפושטת עדיין נשארת אותה מחלה. הטיפולים בגרורות של מחלה ראשונית שהתפשטו אל העצמות תלויים במיקום הסרטן הראשוני ובמידת הפיזור.
סרטן שהתחיל בשרירים, בשומן, בעצבים, בכלי הדם, ובסוגים שונים של רקמות חיבור ורקמות תומכות של הגוף נקרא סרקומה של הרקמות הרכות. לויקמיה, מיאלומה ולימפומה הם סוגי סרטן שהחלו ברקמות שמייצרות מוח עצם. אלו סוגים אחרים של סרטן ואינם סוגים של סרטן העצם.

? מה הם הסימפטומים של סרטן העצם

הסימפטומים של סרטן העצם נוטים להתפתח באיטיות. הם תלויים בסוג הסרטן, במיקום ובגודל של הגידול.
כאב הוא הסימן השכיח ביותר. לעיתים מופיעה בליטה מוצקה ורגישה למגע, שניתן למששה דרך העור, על העצם. במקרים מסוימים, הימצאות של גידול בעצם מקשה על התנועה. סרטן העצמות עלול גם לגרום לשברים בעצם.
הימצאות סימפטומים אלה אינה מביאה בהכרח למסקנה על קיום סרטן העצמות. סימפטומים אלה יכולים להיגרם גם מסיבות אחרות, פחות חמורות. עם זאת, אם מופיעים סימפטומים מסוג אלו שתוארו, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי.

? כיצד מאבחנים סרטן העצם

הרופא יקבל מהחולה פרטים על ההיסטוריה הרפואית שלו ושל משפחתו הקרובה ויבצע בדיקה גופנית מקיפה. בנוסף לבדיקה הגופנית, הרופא בדרך כלל יפנה את החולה לבדיקות דם ולצילומי רנטגן. הצילומים יכולים להדגים את מיקומו של הגידול, גודלו וצורתו. בצילומי רנטגן גידולים שפירים בדרך כלל מעוגלים ופניהם חלקים, עם שוליים ברורים. סרטן העצם בדרך כלל מתפתח בצורה לא סימטרית עם שוליים לא ברורים.

אם בתשובת צילום הרנטגן יש חשד שהמדובר בגידול ממאיר, סביר להניח שהחולה יופנה למיפוי עצמות שידגים את גודלו, צורתו ומיקומו של הגידול. החולה יופנה לביצוע בדיקת CT טומוגרפיה ממוחשבת, ואולי אף לבדיקת הדמייה מגנטית MRI . בדיקה נוספת היא אנגיוגרפיה הדמייה של כלי הדם. בעזרת חומר ניגודי שמוזרק אל מחזור הדם ניתן להדגים את כלי הדם באזור הגידול. תוצאות בדיקה זו גם מסייעות לתכנון הניתוח.

הבדיקה שמסייעת לקבוע בוודאות האם מדובר בגידול ממאיר היא ביופסיה של רקמת הגידול. הרופא נוטל פיסת רקמה מהגידול ומעבירה לבדיקה פתולוגית מיקרוסקופית. אם נקבעת האבחנה שאמנם מדובר בגידול ממאיר, יוכל הרופא הפתולוג גם לקבוע מהו סוג הגידול והאם קצב הגידול שלו מהיר או איטי.

ברגע שמתקבלת אבחנה על הימצאות סרטן העצמות, חשוב שהרופא יידע במדויק את מיקומו של הגידול והאם זהו גידול שהתפשט או שהוא הגידול הראשוני. מידע זה חשוב ביותר לשם תכנון הטיפול. תוצאות כל הבדיקות שנעשו במהלך הבירור משמשות לקביעת השלב בו נמצא הגידול. קביעת השלב בו נמצא הגידול חשובה לאבחנה על מידת התפשטותו של הגידול ועל הקף הרקמות שניזוקו.

? כיצד מטפלים בסרטן העצם

כאשר הרופא מתכנן את תהליך הטיפול הוא לוקח בחשבון מספר גורמים, ביניהם: סוג הגידול, מיקומו, גודלו, מידת התפשטותו וכן גיל החולה ומצב בריאותו הכללי. תכנון הטיפול נעשה באופן אישי עבור כל חולה וחולה בנפרד בהתאם לצרכיו.
הטיפול כולל ניתוח, הקרנות, ו/או טיפולים כימותרפיים. הרופא לעיתים קרובות משתמש בשילוב של כמה שיטות, תלוי בצרכי החולה. לעיתים קרובות צוות של מומחים משטחים שונים מטפל ביחד בחולה. הצוות יכול לכלול: מנתח, רופא ילדים, אונקולוג, ומומחה להקרנות.
ניתוח: היא הטיפול כמעט בכל הסוגים של סרטן העצם. בגלל העובדה שהמחלה נוטה לחזור ולתוף את הגוף קרוב למקום בו הופיע לראשונה, הרופא מסיר בניתוח את הגידול עצמו וחלק מהרקמה הבריאה הסמוכה לגידול.
כאשר סרטן העצם מופיע ברגל או בזרוע, המנתח מנסה, כאשר רק ניתן, להסיר רק את הגידול ורקמות בריאות סביבו. לעיתים, אצל חלק מהילדים, הרופא יכול להחליף את קטע העצם שהוסר בניתוח בחלק עשוי מתכת שניתן להאריכו בהתאם לקצב הגידול של הילד. לשם הארכת השתל יידרשו ניתוחים נוספים בעתיד.
לעיתים, כאשר הגידול הוא גדול, יש צורך לבצע קטיעה. אם קוטעים גפה, יש צורך בהרכבת פרוטזה כדי להבטיח תנועה של הרגל, היד, כף הרגל או כף היד.
כימותרפיה: הטיפול הכימותרפי הוא טיפול תרופתי שמיועד להשמיד את התאים הממאירים. לעיתים נדרש שילוב של מספר תרופות כדי להבטיח את הצלחת הטיפול. הטיפול יכול להינתן (בגלולות) דרך הפה, בהזרקות לתוך השריר או בעירוי דרך הווריד. התרופה נכנסת אל מחזור הדם וכך מגיעה לכל חלקי הגוף שם היא נלחמת בתאים הממאירים. הטיפול הכימותרפי ניתן במחזורים. מחזור טיפול לאחריו מנוחה וחוזר חלילה עד להשלמתו.  חלק מהחולים מקבל את הטיפול האונקולוגי במרפאת חוץ של בית חולים או במרפאה וחלקם זקוק לאשפוז במהלך הטיפול. הדבר תלוי בסוג התרופות.
הטיפול הכימותרפי כמעט תמיד ניתן בשילוב עם ניתוח של סרטן העצם. לעיתים הוא ניתן לפני הניתוח במטרה לצמצם את גודלו של הגידול. הטיפול הכימותרפי ניתן גם לאחר הניתוח על מנת להבטיח שתאי הגידול שהתפזרו בגוף יושמדו וכן למניעת חזרתו של הגידול. לעיתים, החולה יקבל טיפול כימותרפי לפני ואחרי הניתוח.
בחלק מסוגי סרטן העצם יינתן טיפול כימותרפי משולב בטיפול קרינתי. משתמשים בטיפול כימותרפי גם כדי למנוע גידול נוסף של סרטן שכבר התפשט.
טיפול קרינתי (הקרנות) : באמצעות קרן באנרגיה גבוהה הורסים את תאי הגידול ומונעים מהם לשוב ולגדול. לעיתים משתמשים בטיפולי קרינה במקום ניתוח להשמדת הגידול. בשיטת טיפול זו משתמשים גם להרס תאים ממאירים שנשארו באזור לאחר הניתוח.
הטיפול הקרינתי ניתן בדרך כלל 5 פעמים בשבוע למשך 8 שבועות.

? מה הן תופעות הלוואי של הטיפולים בסרטן העצם

שיטות הטיפול בסרטן העצם הן אגרסיביות. קשה להגביל את השפעת הטיפול רק לתאים הממאירים ולכן במהלך הטיפול נהרסות גם רקמות גוף בריאות. עוצמת תופעות הלוואי תלויה בסוג הטיפול, בחלק הגוף בו הוא מתבצע ובמצבו הכללי של החולה.
ניתוח להסרת גידול ממאיר בעצם הנו ניתוח גדול. יש להשגיח על אזור הניתוח בקפדנות למניעת זיהומים. תהליך השיקום לאחר הניתוח הוא חשוב ביותר.
תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי, תלויות בסוג התרופות. בנוסף, כל חולה מגיב אחרת. הטיפול הכימותרפי משפיע על תאים שגדלים מהר כמו תאיים מייצרי כדוריות דם, תאים שמצפים את דפנות דרכי העיכול. כתוצאה מכך, תופעות הלוואי יכולות להיות ירידה בתנגודת לזיהומים, אובדן תיאבון, בחילות, הקאות, או היווצרות פצעים בפה. החולים גם עלולים לחוש עייפות וחולשה ואובדן שיער. תופעות לוואי אלה הן קצרות טווח ובדרך כלל חולפות אחרי גמר הטיפול.
במהלך טיפול קרינתי, החולים יחושו עייפות רבה ככל שהטיפול מתמשך. יש גם תגובה של העור לקרינה כמו אודם או יובש. יש צורך להגן על העור וטיפול טוב בעור הוא חשוב בזמן ההקרנות. עם זאת, אין להשתמש בתחליבים ובקרמים ללא אישור הרופא.
אצל חלק מהחולים חשוב לבצע בדיקת פה ושיניים מושלמת לפני תחילת הטיפולים שכן הטיפולים עלולים לגרום לרגישות יתר בפה ולהופעת זיהומים. עדיף לטפל בשיניים לפני תחילת הטיפול.
אובדן תיאבון עלול להוות בעיה . גם אנשים שבדרך כלל יש להם תיאבון טוב עלולים להימנע מלאכול בגלל תחושת הבחילה או ההקאות. עם זאת, חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ונכונה. המטופלים חייבים לקבל מספיק חלבונים ואנרגיה כדי למנוע ירידה במשקל וכדי לשמור על כוחם ולאפשר לגוף לבנות מחדש תאים שנפגעו. מומלץ לאכול מספר רב של ארוחות קטנות במקום 3 ארוחות גדולות.
תופעות הלוואי שונות ממטופל למטופל ואף שונות מטיפול לטיפול אצל אותו אדם. הצוות הרפואי ישעה כל שניתן על מנת לצמצמן למינימום.